GSO Test

Who's Who at Portesbery?

 

Senior Management Team

Nathan AspinallNathan Aspinall
Headteacher
Clare Walker
Clare Walker
Deputy Headteacher
 Debbie Attard
Debbie Attard
Business Manager

Kirsty Hodge
Kirsty Hodge
Assistant Headteacher

(Secondary Dept)

Cathryn Hopkinson
Cathryn Hopkinson
Assistant Headteacher

(Primary Dept)
Sam Leach
Sam Leach
Assistant Headteacher

(Primary Dept) 

                         

 

Office Team

When visiting the school you will be warmly welcomed by a member of our office team:

Vicky Collins

Vicky Collins
Office Assistant

Rachel Titcomb

Rachel Titcomb
Office Assistant

Sue Broadley

Sue Broadley
Admin Assistant

Emma Craft

Emma Craft
Finance Assistant

Rachael Maxwell

Rachael Maxwell
SEN Administrator

 

Class-based Staff

Early Years (Caterpillar Class)

Adele Devine

Class Teacher

 

 

 

Caterpillar Class

Rob Broughton

HLTA

Lynne Howe

Senior Teaching Assistant

Ashleigh Cato

Teaching Assistant (M,W,Th,F)

Lea-Anna Haydon

Teaching Assistant (M,T,W,F)

Grace O'Shea

Teaching Assistant

Sam Nicholson

Teaching Assistant (T,Th)


Butterfly Class

Charlotte Bune

Class Teacher

Butterfly Class

Chloe Robinson

Senior Teaching Assistant

Anna Mohammed

Teaching Assistant

Jasmine Morey

Teaching Assistant


Dragonfly Class 

Amy Phelan

Class Teacher

 

Dragonfly Class

Hannah Plowman 

Senior Teaching Assistant

Jackie Djili

Teaching Assistant

Stacy Pritchard

Teaching Assistant (T,W,Th)

Janine Wenman

Teaching Assistant (M,F)

 

Bee Class

Lauren Campbell

Class Teacher

 

 

Bee Class

Charlene Hince

Senior Teaching Assistant

Jane Seear

Teaching Assistant

Sharlie Lewis

Teaching Assistant

Sara Patrickson

Teaching Assistant

Foziya Shaikh

Teaching Assistant


Ladybird Class

Georgie Tongue

Class Teacher

 

Ladybird Class

Lisa Moher

Senior Teaching Assistant

Kim Reynolds

Teaching Assistant

Fern Hester-Dance

Teaching Assistant

Kristina Frost

Teaching Assistant

 

Beetle Class

Kim Maxwell

Class Teacher

 

Beetle Class

Jennie Allister

Senior Teaching Assistant

Becky Fenton

Teaching Assistant

Ruby Terry

Teaching Assistant

Kirsty Osgood

Teaching Assistant

 

Grasshopper Class 

Lara Martin

Class Teacher

 

Grasshopper Class

Jackie Nicks

Senior Teaching Assistant

Laura Klimczak

Teaching Assistant

Zoe Taylor

Teaching Assistant

Vicky Gifford-Whitmore

Teaching Assistant 

 

Firefly Class

Louise Sutherland

Class Teacher

Firefly Class

Chris Murphy

Senior Teaching Assistant

Afreen Rubbani

Teaching Assistant

Jeanette May 

Teaching Assistant (M-Th)

 

Beech Class

Josh Deamer

Class Teacher

Beech Class

Alison Harris

Senior Teaching Assistant

Claire Adams

Teaching Assistant

Neeta Ghale

Teaching Assistant

 

Oak Class

Anita Coates

Class Teacher

Oak Class

Agata Burton

Senior Teaching Assistant

Sonia Williams

Teaching Assistant

Eliza-Jane Handford

Teaching Assistant

 

Chestnut Class

Sue Cochrane

Class Teacher

 

Chestnut Class

Kirsty Wallace

Senior Teaching Assistant

Rachel Nicholson

Teaching Assistant

Stacy Trueman

Teaching Assistant

Vicky Ferrier

Teaching Assistant

 

Post 16 Department (Magpie, Lark and Robin)

Liz Gray

Class Teacher

 

 

Magpie Class

Sarah Kendrick

Senior Teaching Assistant

Sam Head

Teaching Assistant

Julie Hawkesford

Teaching Assistant

Jaynie Berger

Teaching Assistant (Wed)

Julie Jeans

Teaching Assistant

 

Emma Newman

Class Teacher

 

Lark Class

Sally Bedser

Senior Teaching Assistant

Elizabeth Mwangi

Teaching Assistant

Arabella Hudd

Teaching Assistant

Kirsty Hughes

Teaching Assistant

 

Tracey Haigh

Class Teacher

Robin Class

Karen Gosling

Senior Teaching Assistant

Olivia Masters

Teaching Assistant

Alison Wright

Teaching Assistant

Sam Nicholson

Teaching Assistant (M,F)

 


Other Class-based staff:

Amy Harwood

PE Teacher (P/T) (Mat Leave)

Rachel Davis

Class Teacher (Supply / PE)

Cheryl Retallack

HLTA (Primary Dept)

Ria Coyle

HLTA (Secondary Dept)

Janit Kalthoum

HLTA (P/T)

Rob Grant

Midday Supervisor

Michelle Grevatt

Midday Supervisor/Teaching Assistant

Jaynie Berger

Midday Supervisor

Mary-Jane Money

Midday Supervisor

Chantel Deebank

Teaching Assistant (Bank)

Lisa Gill

Teaching Assistant (Bank)

Suzanne Scott

Teaching Assistant (Bank)

  

Support Staff:

Keith Beaumont

Premises Manager

(Vacancy)

Premises & Transport Assistant

Kirsty Mingard

Family Support Worker

Neil Thomas

ICT Manager

Rob Broughton

Extended Services Manager

Laura Taylor

Caterer

Nicky Rusk

Catering Assistant

 

Health Team:

Avril Bembridge

School Nurse

Aimee Clayson

School Nurse

Elaine Penman

Healthcare Assistant

Gail Mandville

Physiotherapist

Emma Orme

Physiotherapy Technician

Kirsty Dines

Speech & Language Therapist (Mat Leave)

Emily Ross

Speech & Language Therapist

Jessie Knox

Speech & Language Therapy Assistant

Rachel Anderson

Occupational Therapist