Portesbery School

Portesbery School - a happy school where every one matters

Who's Who at Portesbery?

 

Senior Management Team

  Cathryn Golds
Nathan Aspinall
Headteacher
 

Debbie Attard
Debbie Attard
Business Manager


Cathryn Golds
Cathryn Golds
Assistant Headteacher

(Maternity Leave)

Sam Leach
Sam Leach
Assistant Headteacher

(Maternity Leave) 

Kirsty Hodge
Kirsty Hodge 

Head of Post 16
and
Assistant Headteacher
(Acting)

  Clare Walker
Clare Walker
Head of Early Years
and
Assistant Headteacher
(Acting)

                         

Office Team

When visiting the school you will be warmly welcomed by a member of our office team:

Anne-Marie Bowe 

Anne-Marie Bowe
Admin Assistant

Emma Craft

Emma Craft
Finance Assistant

 Sue Broadley

Sue Broadley
Office Assistant

Vicky Collins

Vicky Collins
Office Assistant

 

Class-based Staff

Early Years (Caterpillar and Butterfly Classes)

Adele Devine

Class Teacher

Caterpillar Class

Lynne Howe

Senior Teaching Assistant

Ashleigh Cato

Teaching Assistant 

Andrea Davies 

Teaching Assistant

Lea-Anna Haydon

Teaching Assistant 

 

Charlotte Bune

Class Teacher

Butterfly Class

Chloe Robinson

Senior Teaching Assistant

Anna Mohammed

Teaching Assistant

Jasmine Morey

Teaching Assistant

 

Dragonfly Class 

Amy Phelan

Class Teacher

Dragonfly Class

Chris Murphy 

Senior Teaching Assistant

Jackie Djili

Teaching Assistant

Lynn Lear

Teaching Assistant (M,T,W,Th)

Kim Cato

Teaching Assistant (M,T,W)

Jeannette May

Teaching Assistant (Th,F)

Ashleigh Cato

Teaching Assistant (F)

 

Bee Class

Lauren Campbell

Class Teacher

Bee Class

Charlene Hince

Senior Teaching Assistant

Emily Burchell-Wright

Teaching Assistant

Grace O'Shea

Teaching Assistant

Hannah Robertshaw

Teaching Assistant

 

Ladybird Class

Emma Newman

Class Teacher

Ladybird Class

Jackie Nicks

Senior Teaching Assistant

Jaime Chapman

Teaching Assistant

Ipek Ross

Teaching Assistant

 

Beetle Class

Kim Maxwell

Class Teacher

Beetle Class

Agata Burton

Senior Teaching Assistant

Becky Vass

Teaching Assistant

Ruby Terry

Teaching Assistant

Maddie Greenslade

Teaching Assistant

 

Grasshopper Class 

Lara Martin

Class Teacher

Grasshopper Class

Lisa Moher

Senior Teaching Assistant

Laura Klimczak

Teaching Assistant

Vicky Gifford-Whitmore

Teaching Assistant 

 

Maple Class

Louise Sutherland

Class Teacher

Maple Class

Becky Berry

Senior Teaching Assistant

Elizabeth Mwangi

Teaching Assistant

Hannah Plowman

Teaching Assistant

 

Beech Class

Josh Deamer

Class Teacher

Beech Class

Alison Harris

Senior Teaching Assistant

Claire Adams

Teaching Assistant

Fran Holland

Teaching Assistant

 

Oak Class

Anita Coates

Class Teacher

Oak Class

Jennie Allister

Senior Teaching Assistant

Sonia Williams

Teaching Assistant

Sam Head

Teaching Assistant

 

Pine Class

Liz Gray

Class Teacher

Pine Class

Sarah Kendrick

Senior Teaching Assistant

Jodee Couldrey

Teaching Assistant

Arabella Hudd

Teaching Assistant

Jeanette May

Teaching Assistant (Wed)

 

Chestnut Class

Sue Cochrane

Class Teacher

Chestnut Class

Kirsty Wallace

Senior Teaching Assistant

Jane Seear

Teaching Assistant

Stacy Trueman

Teaching Assistant

 

Post 16 Department (Lark and Raven Groups)

Ria Coyle

HLTA

 Lark Group

Sally Bedser

Senior Teaching Assistant

Emily Barton

Teaching Assistant

Olivia Masters

Teaching Assistant

 

Tracey Haigh

Class Teacher

Raven Group

Karen Gosling

Senior Teaching Assistant

Emma Bennett

Teaching Assistant

Pippa Hastings

Teaching Assistant

 

Other Class-based staff:


Amy Harwood

PE Teacher (P/T)

Rachel Davis

Class Teacher (Supply)

Janit Kalthoum

HLTA (P/T)

Stacy Pritchard

Teaching Assistant (P/T)

Rob Broughton

After School Club Manager

Rob Grant

Midday Supervisor

Polly Morris

Midday Supervisor

  

Support Staff:


Keith Beaumont

Premises Manager

Greg Cato

Premises Asst/Transport Manager

Kirsty Mingard

Family Support Worker

Neil Thomas

ICT Manager

Laura Taylor

Caterer

Nicky Rusk

Catering Assistant

 

Health Team:


Avril Bembridge

School Nurse

Aimee Clayson

School Nurse

Elaine Penman

Healthcare Assistant

Gail Mandville

Physiotherapist

Amy Morrison-Smith

Physiotherapist

Emma Orme

Physiotherapy Technician

Kirsty Dines

Speech & Language Therapist

Sally Swanton

Speech & Language Therapy Assistant

Rachel Anderson

Occupational Therapist

Ruth Wood

Occupational Therapy Assistant